חייגו: 052-2725216, 050-8335603
סמינריון בחינוך – דברים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לדרך

סמינריון בחינוך – דברים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לדרך

By 27 ביולי 2020 בלוג, מאמרים No Comments

כאנשי חינוך לעתיד, תיאלצו המון פעמים להתמודד אל מול אתגרים וקונפליקטים. עבודת הסמינריון שלכם, בה תחקרו לעומק נושא הנוגע לליבכם, מאפשרת לכם להתמודד (ואולי גם בפעם הראשונה), עם סוגייה מורכבת בחינוך. 

רגע לפני שאתם יוצאים לדרך, דעו גם אתם מהי חשיבותה של עבודת הסמינריון, מדוע כדאי גם לכם להתחבר לילד שבכם ואיך העיתון היומי יכול לסייע לכם בהגדרת שאלת המחקר. 

סמינריון בחינוך – דברים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לדרך

לא סמינריון, אלא פרויקט אישי 

לא מעט סטודנטים לחינוך יעידו בשנה האחרונה ללימודיהם כי הם חשים תשושים: מבחנים, עבודות, מטלות, קריאת חומרים, נוכחות חובה בהרצאות ומערכת שעות כמעט בלתי אפשרית. בתפר הזה בדיוק, רגע לפני שאתם מסיימים בהצלחה את לימודי החינוך שלכם, יהיה עליכם להגיש עבודת מחקר בחינוך – הסמינריון. מאחר ואתם נדרשים להגיש עבודה בחינוך לקראת סוף הלימודים, לעתים ישנו רצון "לתקתק" אותה ורק לסיים את כל המטלות (גם במחיר של בחירת נושא שלא בהכרח הכי קרוב לליבכם).

תעלו את עבודת המחקר ליצירת פרויקט אישי ובעל משמעות, כזה שישאיר חותם, יאפשר לכם להעלות למודעות סוגייה חשובה ומי יודע – אולי עבודתכם גם תצליח לשנות, לשפר ולהשפיע על חייהם של ילדים והורים. 

הסמינריון בחינוך – כרטיס הביקור שלכם בשוק העבודה

עד כמה חשוב להשקיע בעבודת הסמינר? חשוב עד מאד. בסיום לימודיכם, סביר כי תרצו להיות אנשי חינוך שיובילו, ישפיעו ועיצבו את דור העתיד. הסמינריון שלכם הוא תעודת הזהות שלכם – הוא אתם! כמקובל, כשתזומנו לריאיון עבודה בבית ספר, גן ילדים או במוסד חינוך אחר, תתבקשו להציג גם את עבודת המחקר שלכם וגם את גיליון הציונים שלכם. צקו את זהותכם ודמותכם כאנשי חינוך אל תוך הסמינר, וחקרו נושא שנוגע לליבכם.

פתחו את העיתון היומי ושאבו השראה לשאלת המחקר

ישנה ביקורת חריפה כלפי מערכת החינוך בישראל, כאשר לא אחת משווים אותה למערכות חינוך מתקדמות ורלוונטיות יותר, כמו בפינלנד לדוגמא. מעבר לכך, כותרות העיתונים דנות לא אחת בסוגיות הקשורות בחינוך: מאלימות בגני ילדים, דרך מעשי חרם ועד משבר החינוך כעת בשיאו של משבר הקורונה. האקטואליה המון פעמים יכולה לכוון אתכם לכיוונים אפשריים בהגדרת שאלת המחקר, ולעתים – גם להציע לכם שאלה כתובה ומנוסחת.

התחברו לרגע לילד שבכם…

כל עבודת מחקר, לרבות סמינריון בחינוך, מתחילה בהגדרת שאלת מחקר. גם אתם שואלים את עצמכם מהי השאלה הנכונה לשאול ולחקור? אתם לא לבד. דווקא כאנשי חינוך לעתיד, נסו להתחבר לרגע לילד שבכם! רק לפני כמה שנים גם אתם הייתם חלק ממערכת החינוך – כילדים בגן החובה, כתלמידים בכיתה א' וכשמיניסטים בתיכון. נסו להיזכר בילדותכם, בדברים שהפריעו לכם, פגעו בכם, חיזקו והעצימו או "הפעילו" אתכם – אל מול תלמידים או מחנכים. תתפלאו, אך לעתים דווקא "מסע במנהרת הזמן" אל חוויות בילדותכם, יכול לתת לכם השראה ורעיונות לשאלת מחקר מעניינת ובעלת משמעות.