חייגו: 052-2725216, 050-8335603
איך בוחרים שאלת מחקר לעבודה הסמינריונית?

איך בוחרים שאלת מחקר לעבודה הסמינריונית?

By 13 במאי 2020 מאמרים No Comments

בשונה מעבודות אקדמיות קטנות בהן אתם נדרשים להשיב על שאלות המרצה, בעבודת הסמינר אתם משיבים על שאלה שאתם הגדרתם בעצמכם. שאלת מחקר היא שאלה גדולה, שהתשובה עליה נפרסת על פני 30 עמודי העבודה הסמינריונית.

לפניכם, מספר טיפים לבחירת שאלת המחקר לעבודה. המוטיבציה: להבטיח תהליך מחקר מפרה, נעים ומלמד.

אז מה באמת מעניין אתכם?

שאלת מחקר לעבודה הסמינריונית, צריכה להיות בעל זיקה ישירה לנושא הקורס אותו אתם לומדים. מדובר על מנעד אפשרויות רחב מאד, המאפשר לכם לצלול לעומקה של סוגייה המעוררת בכם סקרנות. עליכם לזכור כי בשונה מעבודות אחרות, עבודת הסמינר היא סוג של מערכת יחסים ארוכת טווח. שאלת המחקר תלווה אתכם למספר חודשים, כך שחשוב מאד שתגלו עניין בנושא אותו בחרתם. צאו מנקודת ההנחה כי שאלת מחקר שתעניין אתכם, תחדיר בכם מוטיבציה לקרוא, לחקור ולגלות. 

אילו ראשי פרקים נגזרים מתוך שאלת המחקר?

כידוע, שאלת המחקר הגדולה איננה עומדת לבדה, אלא שישנן עוד שאלות קטנות – ראשי הפרקים. על מנת להבטיח כי שאלת המחקר אכן מעוררת בכם סקרנות ועניין, עשו עם עצמם ניסוי קטן: בדקו אילו ראשי פרקים ניתן להוציא מהשאלה הגדולה. לכל שאלה קטנה יוקדש פרק בעבודה שלכם, וכך למעשה מתבצע המחקר עד למענה על השאלה הגדולה (שאלת המחקר). לדוגמא:

  • שאלת המחקר: מידת ההשפעה של המזון המהיר על ההשמנה באמריקה
  • ראשי פרקים אפשריים: ההיסטוריה של המזון המהיר, איך נראית תרבות המזון המהיר כיום, כוחו של הפרסום על תודעת הצרכנים, מדוע הוא נחשק כל כך (טעם/מחיר) וכן הלאה…

סטודנט מכין עבודה אקדמית איכותית

האם ישנו חומר אקדמי שיסייע לכם לענות על השאלה?

כידוע, המענה על שאלת המחקר נשען בין היתר על קריאת חומרים – מאמרים, מחקרים, ראיונות עם חוקרים וכן הלאה. רגע לפני שאתם מגישים בקשה לאישור נושא המחקר, בדקו האם ישנם חומרי מחקר זמינים. הדרך הטובה ביותר היא פשוט לגשת לספרייה במוסד הלימודים, ולחפש מאמרים רלוונטיים. שימו לב כי לעתים יהיה כדאי לשנות את ניסוח השאלה, זאת בהתאם לחומרי הקריאה שמצאתם.

ממה כדאי להימנע? ישנם סטודנטים שמגדירים את שאלת המחקר שלהם בהתאם לזמינות חומרי המחקר הקיימים. השיטה הזו קצת פחות מומלצת, וזאת מהחשש כי מה שינחה אתכם הוא "קלות המחקר" ולא מידת התשוקה שהנושא מעורר בכם.

לפני שיוצאים לדרך: פגישה עם המרצה

בכל פקולטה ובכל קורס ישנו סטנדרט אחר: לרוב, כל סטודנט נדרש להגיש בקשת אישור למרצה על נושא המחקר שלו. לעתים הדרישה מהסטודנטים היא לעשות פרזנטציה אל מול כל הכיתה, לאורכה עליהם להציג את שאלת המחקר וראשי הפרקים אותם הם רוצים לחקור. על כל פנים, הנושא שלכם צריך לקבל את אישור המרצה.