חייגו: 052-2725216, 050-8335603
מתודולוגיה מחקר כמותי – איסוף נתונים ממאגרי מידע

מתודולוגיה מחקר כמותי – איסוף נתונים ממאגרי מידע

By 29 באוקטובר 2020 בלוג, מאמרים No Comments

לא אחת נאמר כי מתודולוגיה מחקר כמותי מתאימה רק לסטודנטים שאוהבים "לשחק במספרים". האם זה נכון? מיד תקבעו בעצמכם. המחקר הכמותי נשען ברובו על קריאת דו"חות, איסוף נתונים ממאגרים שונים, ניתוחם בניתוח סטטיסטי מעמיק ועיבודם למידע כמותי. גם במחקר הכמותי, ישנו "מגע ישיר" עם קבוצת נשאלים, כאשר ההבדל בהשוואה למחקר האיכותני הוא מידת העומק אליה מגיעים איתם.

מתודולוגיה מחקר כמותי, כמו גם שאלת המחקר וראשי הפרקים לעבודה, חייבת להיות מאושרת על ידי המרצה שלכם. עם הצעת המחקר, מצופה מכם לגבש מתודולוגיה נבחרת (מחקר כמותי או איכותני), לציין באילו כלים אתם עתידים להשתמש (לדוגמא: שאלון או מאגר נתונים) ולנמק את בחירתכם ומדוע היא הנכונה למחקר שלכם. 

המחקר הכמותי: איסוף נתונים, הסקת מסקנות

כל עוד בחרתם בנתיב של מתודולוגיה מחקר כמותי, יהיה עליכם לשאוב נתונים ממאגרי מידע קיימים, דו"חות סטטיסטים או פשוט "לייצר" את המידע בעצמכם. בסמינריונים, אחת השיטות הפופולאריות ביותר לאיסוף נתונים היא באמצעות שאלונים. כך לדוגמא:

  • נושא המחקר שלכם: מידת יעילותן של מחאות חברתיות
  • המידע בו תעשו שימוש: סרטים, מאמרי דעה, מאמרים אקדמאים, מחקרים וכיוצא בזה
  • שיטת מחקר: שאלונים שיופנו אל קבוצת נשאלים במטרה לאסוף מידע ולהסיק מסקנות (התחושה הכללית באשר למחאות חברתיות, האם הם השתתפו במחאה, האם הם תומכים במחאות חברתיות, האם ישנו קשר בין עמדה פוליטית למחאה חברתית, איך באה לידי ביטוי המעורבות שלהם במחאה וכיוצא בזה).

את השאלונים ניתן להפיץ דיגיטלית (וכך גם להצליח לרתום למשימה מספר רב יותר של נשאלים), אך גם ניתן להיפגש איתם פרונטלית. עם זאת, חשוב לציין כי אין להאיץ בהם או לכוון אותם לתשובות מסוימות. כחוקרים, עליכם לשמור על כללי האתיקה ולבסס את התנאים הנוחים והבטוחים ביותר למחקר ולנשאלים המשתפים אתכם פעולה.

 מנתונים במאגרי מידע ועד שאלונים - מתודולוגיה מחקר כמותי

"במידה ואבחר בשאלון, המשתתפים חייבים להיות אנונימיים?"

התשובה היא שלא. כלומר, במידה ואתם שולחים למתנדבים את השאלונים במייל, הם לא צריכים להשיב לכם כאנונימיים או להסתיר את זהותם. כן חשוב לציין כי מכם נדרש לשמור על פרטיותם, ולא להשתמש בשמם בעבודה שלכם או להציג את תשובותיהם כדוגמא תוך ציון שמם.

מתודולוגיה מחקר כמותי: איסוף נתונים ממאגרי מידע

טכנית, אינכם מחויבים ליצור שאלון בכדי לאסוף נתונים ולהסיק מהם מסקנות. מאגרי מידע מסתמנים כאפשרות מצוינת בעבורכם לאסוף נתונים מספריים, שיכולים ללמד על מגמה מסוימת. כך לדוגמא: נניח ואתם חוקרים את השלכות התפרצות הקורונה על הכלכלה. אחד הנתונים שתוכלו לבדוק אל מול דו"חות מספרים וסטטיסטיים הוא את מספר העסקים שנפתחו ונסגרו ב-2020 בהשוואה ל-2019. 

דוגמא נוספת: במסגרת המחקר העוסק בנושא תאונות הדרכים, אתם זקוקים לנתונים שישקפו בפניכם את מספר התאונות ומספר ההרוגים בחמשת השנים האחרונות. איסוף הנתונים ממאגרי המידע הזמינים, הוא חלק מהדבר הגדול הזה שנקרא מתודולוגיה מחקר כמותי.