חייגו: 052-2725216, 050-8335603
מהי מתודולוגיה ואיך לבחור אותה?

מהי מתודולוגיה ואיך לבחור אותה?

By 27 באוגוסט 2020 בלוג, מאמרים No Comments

אחד האתגרים הניצבים בפניכם כסטודנטים הלומדים במוסד לימודים להשכלה גבוהה, הוא כתיבת עבודת סמינר. במידה וגם אתם עתידים לחקור שאלה ולכתוב לראשונה עבודה, סביר כי אתם תוהים מהי מתודולוגיה ואיך בוחרים אותה. אז רגע לפני שאתם מגדירים את שאלת המחקר שלכם, משקיעים זמן רב בקריאת מאמרים ומכינים פרזנטציה, לפניכם הסבר קצרצר.

מתודולוגיה – שיטת המחקר לעבודת המחקר שלכם

דמיינו לעצמכם שאתם מזמינים חברים טובים לארוחת ערב אצלכם. בהזמנה שאתם שולחים אליהם, אתם מכריזים בהתלהבות כי אתם מתכננים ערב משובח וטעים! בשלב זה, החברים שלכם כלל לא יודעים מה תכינו אך בעיקר – איך תכינו. הכנת ארוחת ערב יכולה להתבסס על מגוון שיטות, לבחירתכם: אפייה, טיגון, צליה ואידוי. 

ההקדמה הזו נועדה לתת לכם הסבר "מפולפל" ובהיר יותר מהי המתודולוגיה – השיטה דרכה תחקרו ותשיבו על שאלת המחקר שלכם. ישנן מספר שיטות מחקר שיוכלו להוביל אתכם למענה על השאלה הגדולה – מהסתמכות על נתונים קיימים במאגרי מידע, דרך שאלונים ועד הפניית שאלות לקבוצות מיקוד. 

שיטות המחקר העיקריות בהן תוכלו לעשות שימוש לטובת כתיבת עבודתכם:

  • מחקר כמותי
  • מחקר איכותני

בחירה במתודולוגיה – מה חשוב לדעת?

  • תחילה, יש לנסח שאלת מחקר ורק לאחר מכן לקבוע מהי המתודולוגיה המתאימה
  • בססו את בחירתכם מתוך שיקולים טהורים – מה נכון ומתאים למחקר שלכם
  • במקרים מסוימים, ניתן ואף רצוי לשדך בין שתי שיטות המחקר

מהי מתודולוגיה ואיך לבחור אותה?

"כל עבודה אקדמית מבוססת על מתודולוגיה?"

התשובה היא שכן, אך חשוב להבין: עבודת המחקר שלכם לא תבוסס בהכרח על מחקר איכותני או כמותי. שיטת המחקר יכולה להיות לצורך העניין גם קריאה של ספרות אקדמית, חילוץ נתונים מתוכה ויציקתם לעבודה. חשוב להדגיש זאת מאחר וכל מוסד לימודים, פקולטה, חוג, קורס ומרצה, מציבים דרישות אחרות בפני הסטודנטים, גם בכל הקשור לשיטת המחקר הנבחרת. 

"כסטודנט, שמורה לי הזכות לבחור בין מחקר איכותני לכמותי?"

לרוב, התשובה היא שכן. עם זאת, המרצים מצפים שתשתפו אותם בכל שלב בדרך, כאשר רבים מהם מתנים את התקדמותכם ב"אור ירוק" הניתן מהם. לכן, כדאי בהחלט להציג את תוכנית המחקר המלאה בפני המרצה, לקבל את ברכתו ורק אז לצאת לדרך. הצעת מחקר צריכה לכלול בראש ובראשונה את שאלת המחקר, ראשי הפרקים הצפויים, מקורות מידע נבחרים וגם שיטת המחקר המועדפת עליכם.

"ניתן לקבוע ששיטה אחת פשוטה יותר למחקר מהשנייה?"

ראשית, כדאי בהחלט שהשיקול שינחה אתכם באיזו שיטה לבחור הוא לא מידת הפשטות או המורכבות של המחקר. המטרה היא להצליח לבסס מחקר איכותי, אמין וכזה שיעניק ערך רב לקורא וגם לתחום שאתם חוקרים. בגדול, השיטה הכמותית נשענת המון פעמים על נתונים קיימים הזמינים במאגרים מידע שונים. השיטה השנייה – מחקר איכותי, מצריכה מהסטודנט החוקר להיות אקטיבי יותר באיסוף המידע, זאת מאחר ושיטה זו נשענת ברובה על איסוף חוות דעת אישיות בקבוצות מיקוד.