חייגו: 052-2725216, 050-8335603
התשובות לשאלות שכולם שואלים בנושא סקר ספרות

התשובות לשאלות שכולם שואלים בנושא סקר ספרות

By 23 במרץ 2021 בלוג, מאמרים No Comments

פרק סקר ספרות נחשב לאחד הפרקים החשובים והמשמעותיים ביותר בעבודת הסמינר. בפרק זה, עליכם להציג לקוראיכם את הנושא שאתם חוקרים, בדגש על ייצוגו בספרות המחקרית. תכליתה של הסקירה היא לשקף מה ידוע עד כה, רגע לפני שתוסיפו עוד חלק לפאזל עם מענה על שאלת המחקר שלכם. 

ריכזנו בעבורכם את השאלות השכיחות ביותר בנושא סקר ספרות, עם תשובות מלאות עליהן. במידה ויש לכם שאלות נוספות, אל תהססו לפנות אלינו, נשמח לסייע – 050-833-5603

יש לכתוב סקירה ספרותית לכל עבודה אקדמית?

ישנן עבודות אקדמיות המוגשות כמטלות סיום בקורס. בעבודות אלו – אין כל צורך לכתוב סקירה ספרותית, שכן אינן מוגדרות עבודת מחקר. בעבודות מחקר – פרה סמינריון וסמינריון, עליכם להציג סקירה ספרותית הרלוונטית לנושא המחקר/שאלת המחקר שלכם.

מהי כמות המקורות הנדרשת לכתיבת סקר הספרות?

בגדול – ככל שתשתמשו ביותר מקורות, כך טוב יותר. מטרתכם היא להציג סקירה עניינית על הנושא העוטף את שאלת המחקר שלכם. לעתים, מקור אחד – אמין ועדכני, יוכל לספק לכם סקירה נפלאה. עם זאת, לרוב יהיה עליכם לבסס את סקירתכם על כמה מקורות שונים. 

התשובות לשאלות שכולם שואלים בנושא סקר ספרות

סקר ספרות – באיזה שלב יש לכתוב אותו?

ההמלצה אליכם היא לכתוב את הסקירה "תוך כדי תנועה". כלומר, אל תגבילו את עצמכם לנקודה מסוימת בדרך. סקר הספרות נכתב לאורך כל המחקר שלכם, שכן אתם עשויים לפגוש בעובדות ונתונים חדשים בכל יום. בכל ספר, כתב עת או מאמר שאתם קוראים, יהיו נתונים שראוי יהיה להכניס לסקירה הספרותית. רכזו את כולם בקובץ, ולבסוף ערכו אותם לכדי סקירה ספרותית. 

מהו ההיקף המומלץ לסקירה הספרותית?

בגדול, האיכות חשובה מהכמות. עם זאת, הבטיחו כי הסקירה שלכם נכתבת בהיקף שנדרש ע"י המרצה. ישנן סקירות הנכתבות על פני שלושה עמודים, אך התוכן בהן דל ותרומתו למחקר ולחוויית הקורא – נמוכה עד אפסית. מנגד, ישנן סקירות מתומצתות וענייניות בהיקף עמוד וחצי. 

האם כללי הכתיבה האקדמית חלים על סקירת הספרות?

שאלה מצוינת והתשובה היא שכן! עבודת סמינר היא יחידה אחת – ועל כן חלים על כל פרק ופסקה בה כל חוקי הכתיבה האקדמית. שמרו על סטנדרט אחיד לאורכו של הסמינר (גובה השפה, "קול הדובר", סוג הגופן, גודל הגופן וכיוצא בזה).

אילו מקורות מידע רצוי לכלול בסקירה הספרותית?

מובן כי עליכם להשתמש במקורות מידע אקדמיים (כתבי עת, ספרים, מאמרים, מחקרים וכיוצא בזה). כן חשוב להדגיש: יש לתת עדיפות ברורה למקורות מידע עדכניים. מדוע? משום שהמידע שהם מספקים רלוונטי יותר. כך לדוגמא: נניח ואתם חוקרים את השפעת הצפייה בטלוויזיה על התפתחותם של ילדים. מאמר מ-1986 ככל הנראה לא יתרום לסקירה הספרותית שלכם. כידוע, מאז שנות השמונים יצאו מכשירי צפייה נוספים (אייפד, מכשירים חכמים), אנשים קונים לביתם יותר מטלוויזיה אחת (ולכן צופים יותר שעות), ישנם יותר ערוצי צפייה וכיוצא בזה. בחרו במאמרים ומחקרים עדכניים שיעניקו ערך אמיתי ורלוונטי למחקרכם.