חייגו: 052-2725216, 050-8335603
אז מה זה מתודולוגיה סמינריון?

אז מה זה מתודולוגיה סמינריון?

By 29 באוקטובר 2020 בלוג, מאמרים No Comments

גם אתם חולמים על קבלת האור הירוק מהמרצה שלכם שיאפשר לכם להתחיל במחקר? בכדי לקבלו, אתם נדרשים להגיש הצעת מחקר – מפורטת ויסודית, אך עם זאת מתומצתת ועניינית. כפי שאתם כבר לבטח יודעים, הצעת המחקר שלכם תכלול את שאלת המחקר, מספר ראשי פרקים וכן – מתודולוגיה סמינריון. בשלב זה, המרצים מצפים מכם לדעת לא רק מה תרצו לחקור, אלא גם איך לחקור.

איך בוחרים מתודולוגיה סמינריון?

  • בחירה על בסיס העדפה אישית שלכם 
  • בחירה שיטת מחקר שמתאימה לשאלה ולנושא המחקר
  • הנחיה מפורשת מהמרצה לחקור בשיטה X
  • אפשרות: שילוב בין שתי השיטות 

אז מהי בעצם מתודולוגיה?

לטובת הסטודנטים שלומדים בשנת הלימודים הראשונה שלהם, נסביר מהי המתודולוגיה – שיטת המחקר. דרך נחמדה להמחיש מהי שיטת המחקר, היא באמצעות הדוגמא הבאה: כשאתם רוצים להעביר מסר מסוים, יש באפשרותכם להעביר אותו בכמה אמצעים – בשיר מוקלט, סטטוס כתוב, מכתב הנשלח בדואר, בשיחת טלפון וגם פנים אל מול פנים. 

שיטת המחקר היא בעצם ה"איך": איך תאספו ותרכזו נתונים שיאפשרו לכם להשיב על שאלת המחקר שלכם. מוצעות לכם 2 מתודולוגיות:

  • שיטת מחקר איכותנית
  • שיטת מחקר כמותית

באופן טבעי, ישנה נטייה לתהות איזו שיטת מחקר נחשבת טובה, אמינה, פשוטה ומומלצת יותר. הדבר העיקרי שצריך להנחות אתכם הוא התאמת שיטת המחקר לנושא המחקר שלכם. ולכן, לפני שאתם בוחרים שיטת מחקר, נסחו שאלת מחקר, שכן היא זו שתכריע מהי המתודולוגיה הנכונה. 

מתודולוגיה

מה ההבדל המרכזי בין מחקר כמותי למחקר איכותני?

המחקר הכמותי נשען בעיקרו על מספרים וסטטיסטיקות. לשם המחשת הדוגמא, במידה ותרצו לדעת האם נשים מרוויחות יותר מגברים במקצועות ההייטק, תוכלו לגשת למאגרי נתונים מסוימים ולחלץ מהם מידע. מנגד, במחקר האיכותני, תראיינו באופן אישי נשים המאיישות משרות בכירות בתחומי ההייטק, ותפנו אליהן שאלות רלוונטיות. 

דוגמא נוספת: נניח ואתם רוצים לבדוק עד כמה הציבור בישראל בקיא בהנחיות שמפרסם משרד הבריאות במשבר הקורונה.

  • במחקר הכמותי תחלקו לקבוצת המתנדבים שאלון עם תשובות סגורות. לאחר שכולם ישיבו לכם, תאספו ותעבדו את המידע לנתונים "כמותיים". 
  • במחקר האיכותני, תיצרו לעצמכם קבוצת מיקוד שבה תפנו שאלות פתוחות, כך שלא תקבלו רק תשובה, אלא גם "תרגישו" את הנשאלים ואת התחושה הכללית באשר לנושא הרלוונטי.

האם כדאי לאמץ המלצה של מרצה באשר למתודולוגיה מסוימת?

התשובה היא שכן, קל וחומר אם מדובר על הסמינריון הראשון שאתם עתידים להגיש. בעוד אתם קצת חסרי ניסיון (בשלב זה כמובן), המרצים שלכם בעלי ניסיון רב באקדמיה ובעולם המחקר. חבקו בחום המלצות באשר לשיטות המחקר המוצעות לכם! המוטיבציה היא למנוע מצב בו אתם מתעקשים על מתודולוגיה סמינריון מסוימת, אך תוך כדי המחקר מגלים כי שיטות המחקר בהן בחרתן לא באמת מקדמות אתכם. 

מצב בו הושקעו מאמצים לשווא במהלך המחקר, עלול לפגוע לכם במוטיבציה ובעיקר – לבזבז לכם המון זמן. המרצה שלכם אינו רק "מרצה", אלא גם מלווה פעיל שלכם לאורך המחקר. חבקו את המלצותיו.