חייגו: 052-2725216, 050-8335603
לפני שיוצאים לדרך, מגדירים שיטת מחקר

לפני שיוצאים לדרך, מגדירים שיטת מחקר

By 13 במאי 2020 מאמרים No Comments

אם גם אתם מתוחים ונרגשים לקראת הגשת עבודת המחקר שלכם, דעו כי אתם ממש לא לבד. מדובר על עבודה גדולה – בהיקפה ובמידת ההשפעה שלה על ציון התואר שלכם. עבודת מחקר מבוססת על המון פרמטרים, בין היתר על הגדרת שאלת מחקר ברורה ובחירת שיטת המחקר שלכם. ישנם אלו המכירים את צמד המילים "שיטת מחקר" כמתודולוגיה.

אז מהי תכלית המתודולוגיה ומהן שיטות המחקר בהן תוכלו לעשות שימוש?

מתודולוגיה – מה זה אומר בפועל?

אז איך בעצם חוקרים ומשיבים על שאלת המחקר הגדולה? משמעותה של מתודולוגיה היא הדרך שבה אתם בוחרים לאסוף נתונים, לנתח את המידע ולתרגם אותו למסקנות. ישנם כלים שונים בהם תוכלו לעשות שימוש – משאלונים, דרך איסוף נתונים ממאגרי מידע קיימים ועד תצפיות אל מול קבוצת נסיינים. המטרה זהה בכל מקרה: להחזיק במידע אמין שיוכל לבסס בעבורכם תנאים למענה על השאלה. 

איך בוחרים שיטת מחקר? לאורך לימודי התואר, סביר כי תתנסו בשתי שיטות מרכזיות:

במעמד העבודה הסמינריונית לרוב תוכלו אתם לבחור את שיטת המחקר. עם זאת, לא אחת מתקבלת הנחיה ברורה מהמרצה באשר לשיטת הנדרשת. 

חשוב להבין כי אין שיטת מחקר טובה יותר או פחות, אלא שישנה השיטה המתאימה ביותר לנושא העבודה ולשאלת המחקר שלכם. 

המחקר הכמותי אל מול המחקר האיכותני

אז באילו כלים אתם תשתמשו לטובת המחקר? לפניכם, הסבר קצר על כל אחת מהשיטות – המחקר הכמותי והמחקר האיכותני:

  • מחקר כמותי יבוסס כמעט תמיד על שאלונים. מדובר על שאלון (לרוב בפורמט אמריקאי), הניתן לקבוצת יעד מוגדרת. זהו שלב איסוף הנתונים, הנשען על שיתוף הפעולה של הקבוצה. חשוב להדגיש כי על מנת לקבל תמונה בהירה אודות סוגיית המחקר, יש לתשאל כמות מינימום של נשאלים. תשובות על שאלון מעשרה נשאלים לא יהיו בעלות ערך גבוהה. תשובות מאלף נשאלים, דווקא כן.
  • במחקר איכותני לעומת זאת, ניתן דגש רב יותר לפרט. אם במחקר כמותי נותנים לכל נשאל את אותו השאלון ומסיקים מסקנות על בסיס התשובות "היבשות" בלבד, כאן המצב שונה. מראיינים בריאיון עומק כל נשאל, ומסיקים את המסקנות על בסיס שאלות פתוחות, רגשות העולים בשיחה וכן הלאה.

חוקרים יחד אתכם, לאורך כל הדרך!

אנחנו ב"סילבוס" מלווים אתכם יד ביד עם הכנת עבודת המחקר שלכם. אנו מציעים סיוע אקדמי מלא או חלקי, הכל בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם. איך עובד השירות שלנו?

  • שיחת היכרות אתכם, בה תציגו בפנינו את המטלה ואת הסיוע שתרצו לקבל 
  • תיאום ציפיות מלא – החל מההנחיות שקיבלתם מהמנחה ועד לוחות הזמנים
  • הכנת העבודה / סיוע במחקר ע"י איש מקצוע מנוסה, מיומן ואמין
  • בדיקת התוצר המוגמר ע"י אלגוריתם חכם שיודע לזהות העתקות. אנו שולחים אליכם תוצר איכותי ומקורי!