חייגו: 052-2725216, 050-8335603
כתיבת סמינריון – איך מתחילים ואיך מסיימים?

כתיבת סמינריון – איך מתחילים ואיך מסיימים?

By 29 באוקטובר 2020 בלוג, מאמרים No Comments

עבודת הסמינריון שלכם מחולקת ל-2 חלקים עיקריים: איסוף מידע ועיבודו וכתיבת העבודה. גם אם אתם מגדירים את עצמכם "אנשי המילה הכתובה" ובטח שאם לא, סביר כי גם אתם חוששים מהרגע שבו תפתחו במחשב מסמך חדש שתשמרו בשם "סמינריון".

אז נכון, כתיבה אקדמית ככל הנראה לא תזכה להפוך לתחביב רשמי שלכם, אך חשוב שגם אתם תדעו: למרות כל מה שמספרים לכם עליה, היא רחוקה מלהיות סיוט. במרבית מוסדות הלימוד להשכלה הגבוהה, מוצעים לסטודנטים קורסים המלמדים את מיומנויות הכתיבה האקדמית. רובם אגב, קורסי חובה. 

כתיבת סמינריון – איך מתחילים ואיך מסיימים?

כתיבת סמינריון איך מתחילים? לפניכם, 5 טיפים שיחסכו לכם זמן ויוציאו מכם את "הכותב האקדמי" שבכם. 

1.לפני שאתם מקלידים את המילה הראשונה – שרטטו "שלד"

אל תתחילו לכתוב סמינריון לפני שאתם יודעים מה אתם רוצים לכתוב. ההמלצה אליכם היא לשרטט "שלד" לסמינריון. ומה זה בעצם אומר? כפי שתוכנת ה-WAZE משרטטת לכם מסלול נסיעה, כך שרטטו לעצמכם את "מסלול הסמינריון". לדוגמא:

  • מבוא – ציינו בנקודות מה חשוב לכם לכתוב בו
  • ציינו את כל ראשי הפרקים הסופיים ואת סדר הופעתם בעבודה
  • סווגו ומיינו את המידע שלכם – מה יכנס באיזה פרק וכמה פסקאות יוקדשו לו

כשהמידע פרוס בפניכם, קל יותר לתכנן את כתיבת העבודה ובעיקר – קל יותר לכתוב. התכנון המקדים הזה הופך את "המבוך החשוך והמאיים" למבוך שאתם יוצאים אליו כשפנס בידכם. 

2.מסקנות, סיכומים ותובנות – רק במסמך ממוחשב

אתם מעדיפים לעבוד עם דפים (כלומר, ערמות של דפים) ועט? דעו כי מאחר ולבסוף יהיה עליכם להעביר את כל המידע למחשב שלכם, אתם תיאלצו לעבוד כפול. לכן, עם כתיבת סמינריון, מומלץ בחום לפתוח קובץ במחשב ובו לכתוב את סיכומי המאמרים, התובנות, הרעיונות וכל פיסת מידע הרלוונטית לכתיבת עבודתכם.

3.אל תתחילו לכתוב "אקדמית" בעמוד 22

פשוט הרבה יותר לכתוב בשפה חופשית, ועל זה אין ויכוח. עם זאת, ההמלצה אליכם היא לנסות ולכתוב אקדמית כבר מהמילה הראשונה. המטרה היא למנוע מצב שבו אתם משקיעים בכתיבת מסמך של 25 עמודים, אך לבסוף צריכים להשקיע עוד זמן בשכתובו לסטנדרט אקדמי. היצמדו לכל כללי כתיבת סמינריון, כך שעם הקלדת המילה האחרונה, יהיה לכם מסמך שתהיו גאים בו (עוד קצת והוא יקרא באופן רשמי סמינריון).

4.המלצה חמה: קוראי בטא

סיימתם לכתוב את הסמינריון? ברכות חמות! זהו השלב שבו כדאי לרתום קוראי בטא. או במילים אחרות? מתנדבים שיקראו את העבודה שלכם. המטרה היא לקבל משוב על המחקר שלכם לפני שהוא מוגש. שימו לב: כדאי שלא לתת לחברים או בני משפחה לקרוא את העבודה, שכן הם ככל הנראה יהיו כלפיכם פחות ביקורתיים. 

5.עריכה לשונית

כתיבת סמינריון תסתיים באופן סופי לאחר שלב העריכה וההגהה. שימו לב: זהו השלב הסופי בהחלט, ואחריו כל שיישאר לכם הוא להדפיס את העבודה, לכרוך ולהגיש אותה. תפקידו של העורך הלשוני הוא לתקן טעויות בעברית, לשים את הפסיקים, הנקודות וסימני הקריאה במקומות הנכונים, לתחום את הפסקאות כנדרש ולהפוך את "המסמך" לסמינריון שעומד בסטנדרט האקדמי. בהצלחה!