חייגו: 052-2725216, 050-8335603
שאלת מחקר איכותני: שיטות מחקר וטיפים לבניית שאלה

שאלת מחקר איכותני: שיטות מחקר וטיפים לבניית שאלה

By 27 ביולי 2020 בלוג, מאמרים No Comments

כשאתם מתבקשים להגיש מטלות סיום אקדמיות או להבחן במבחנים באולם ההרצאות, אתם חשים מעט מוגבלים, ובצדק: עליכם להשיב על שאלות שנכתבו מראש.

עם עבודת מחקר מסוג סמינריון לעומת זאת, אתם אלו המגדירים שאלת מחקר ואתם גם אלו המשיבים עליה. למרות שצפויה לכם עבודה רבה (בכל זאת, עבודת מחקר), יש לכם מרחב אדיר של חופש המאפשר לכם ללמוד, לחקור ולהביא לכתב סוגיות הנוגעות לליבכם.

שאלת מחקר איכותני תהיה רלוונטית לאלו מכם שהונחו ע"י המרצים להיצמד לשיטת מחקר איכותני. המענה על שאלת המחקר יכול להישען על קריאת מאמרים וחומרים אקדמיים אחרים, אך הוא גם יכול להישען על תשאול נחקרים.

איך מגדירים את שאלת המחקר ומה מייחד את שאלת המחקר האיכותני?

מחקר איכותני

מפגש אישי שלכם עם קבוצת נחקרים

כמעט על כל שאלה תוכלו להשיב ב"כן", "לא" או "במידה מסוימת". עם זאת, בעבודת המחקר אתם רוצים לצלול לעומקה של סוגיה הנוגעת לליבכם, וכזו שהזיקה שלה לתחום הלימודים/נושא הקורס, ישירה. המענה על שאלת המחקר נפרס על פני 30 עמודים לפחות, והוא מבוסס על מפגש שלכם עם מחקרים קודמים, אך לא רק.

מענה על שאלת מחקר איכותני דורש מכם לפגוש בקבוצה של נחקרים. בעוד עם שיטות מחקר אחרות תוכלו להתבסס על סטטיסטיקות ודו"חות, בשיטת המחקר האיכותני תאספו נתונים שמקורם בחוויה האישית של כל נחקר שמתנדב "לתרום" מהחוויה והניסיון אישי שלו. כלומר, המענה על שאלת המחקר אינו מבוסס בהכרח על עובדות של נכון או לא נכון, אלא על חוויה אישית ממנה אתם מתרשמים.

כל נחקר שלכם באופן טבעי לחלוטין, ישיב בצורה אחרת על השאלות שתפנו אליו. כל אדם בעל השקפת עולם שונה, סטטוס משפחתי שונה ומצב כלכלי שונה. כל אלמנט שכזה בעל השפעה על תפישתו של הפרט וכך גם על המענה שלו לשאלות שתציגו. 

"האם ניתן להפנות שאלות לקבוצה ולא לכל אדם בנפרד?"

בהחלט. כאשר מדובר על מחקר איכותני, מדובר על שיטת מחקר נפוצה ולגיטימית, שהמון פעמים אף מומלצת יותר מאחר והיא מעודדת דיון. לא רק בעולם האקדמיה משתמשים בשיטה זו, אלא גם בעולם הפרסום והשיווק, אז מבקשות חברות לגבש אסטרטגיה שיווקית בהתאם למידע שהן שואבות מקבוצת היעד-מיקוד.

כאשר מדובר על בחירת שאלת מחקר, אל הקבוצה שתגדירו (לדוגמא: נשים בנות 45, חד הוריות שגרות בדרום הארץ) תפנו שאלות שהמענה עליהן הינו תוצר של דיון, זאת בשונה מריאיון אחד על אחד. 

טיפים לבחירת שאלת המחקר

  • שאבו השראה ורעיונות מהסילבוס של הקורס, מאמרים שקראתם ואפילו מעיתונים
  • כאשר מדובר על מחקר איכותני, בכדי להבטיח תהליך פורה ומעצים, חשוב לנסח שאלה שמסקרנת ונוגעת לליבכם
  • פצלו את שאלת המחקר לראשי פרקים ובדקו: עד כמה הנושא אכן מעניין אתכם?
  • כשאתם בוחרים שאלת מחקר, תנו עדיפות לנושאים שטרם נחקרו (או לפחות כאלו שלא נחקרו מספיק) 
  • דמיינו שהשאלה שהגדרתם היא שם של ספר – הייתם רוצים לקרוא אותו?

דוגמאות לשאלות מחקר איכותני:

  • האם גברים מרגישים בנוח לעבוד תחת בוסית?
  • כיצד תופשים תלמידים בכיתות א' את מוריהם?
  • איך נשים חד הוריות מגדירות את ההורות שלהן?