חייגו: 052-2725216, 050-8335603
עבודה סמינריונית

עבודה סמינריונית

By 29 במאי 2016 מאמרים No Comments

עבודה סמינריונית – האתגר האחרון

סביר להניח שעוד בתחילת הדרך, רגע לפני שהחלה שנת הלימודים והמרצה הראשון דרך באולם ההרצאות, הכינו אותך לפרויקט הגדול והמורכב שנקרא עבודה סמינריונית.
במהלך התואר בוודאי עברת מספר קורסים מתוך מטרה לצייד אותך בכלים הדרושים, לרבות קורסים בסטטיסטיקה, בשיטות מחקר ובכתיבה אקדמית. אלא שעל אף שילובם של קורסים אלה במסגרת דרישות הפקולטה שלך, סביר להניח שברגע האמת החששות צפים.
לפני הכל חשוב להבין – עבודה סמינריונית איננה משימה בלתי אפשרית. כל שנדרש כדי לקבל ציון איכותי וטוב הוא להכיר את דרישות האקדמיה לעומק ולדעת לעמוד בהן.

כתיבת עבודה סמינריונית

עבודה סמינריונית, עמידה בדרישות האקדמיה

אם נפעל על פי כללי האקדמיה, הרי שישנן דרישות בסיסיות שונות לכל עבודה סמינריונית באשר היא.
דרישות אלו מתייחסות למבנה העבודה, לאופן שבו נכון להתייחס לשימוש במקורות אקדמיים וכיו"ב.
המנחה שיוצמד אליך כדי ללוות אותך בתהליך בוודאי יוכל להנחות אותך בצורה מדויקת יותר, וגם באתרי אינטרנט שונים ברשת ניתן למצוא מידע רב.
אלא שלצד ההנחיות הללו חשוב לזכור שגם למוסד האקדמי שלך יש דרישות והנחיות משלו, וממך נדרש למצוא את הדרך הנכונה ביותר לשלב ביניהן.
כפי שהתחלנו ואמרנו, עבודה סמינריונית היא ללא ספק משימה מאתגרת.

ההבדל בין כתיבת עבודה סמינריונית לבין עבודה אקדמית רגילה

כסטודנטים, אתם מכירים כבר את התהליך מקרוב: אתם מתחילים את הקורס, לומדים את החומר בכיתה ובבית, ניגשים למבחנים ומדי פעם מגישים עבודות. עבור עבודות אקדמאיות ניתן למצוא שמות שונים במוסדות לימוד שונים: ממ"נים, מטלות מנחה, מטלות אמצע, בוחן בית ועוד. אבל, עד שלא מגיעים לשלב של כתיבת עבודה סמינריונית, שהוא בסוף התואר, לא מבינים על איזה הבדל משמעותי מדובר.

עבודה סמינריונית היא גדולה יותר ומקיפה יותר

אם בעבודה אקדמית רגילה התבקשתם לענות על מספר שאלות הנוגעות לחומר הלימוד, הרי שעבודה סמינריונית היא למעשה מחקר קטן הבודק סוגיה מסוימת או מנתח תוצאות של קבוצות ניסוי וביקורת. פיזית, מספר העמודים בה גדול יותר (בדרך כלל כ 25) וזאת משום שהיא צריכה להעביר תמונה מלאה על הנושא אותו בחרתם לסקור. ואפרופו בחירה, זהו עוד הבדל בין עבודה רגילה לעבודה סמינריונית – אתם לא עונים בה על שאלות מוגדרות מראש, אלא בוחרים את נושא לפי מה שהכי מסקרן ומעניין אתכם וגם מנסחים את שאלת המחקר בעצמכם.

האם עבודה סמינריונית יכולה להתבסס על עבודה אקדמית?

התשובה היא כן. אם במהלך הלימודים נתקלתם בנושא שמעניין אתכם, אתם יכולים לקחת ולפתח אותו לכדי עבודה סמינריונית. אמנם תצטרכו להשקיע בחיפוש אחר מקורות ביבליוגרפים וכמובן לנסח  שאלת מחקר מסודרת אבל עצם העובדה שיהיה לכם כבר נושא שיעניק לכם כיוון כללי ויוריד מכם את הלחץ הראשוני של מציאת נושא כתיבה. לכן, אם אתם תקועים, פשוט עברו על כל עבודה אקדמית שכתבתם במהלך הקורס ונסו למצוא נושא מעניין שיותר מדבר אל לבכם. אם אתם עדיין לא בטוחים, התייעצו עם המרצה של הקורס, שיוכל להעניק לכם תובנות וכיווני חשיבה חדשים.

מה המשקל שיש לעבודה סמינריונית בציון הסופי של התואר?

גם נתון זה משתנה ממוסד אקדמאי אחד למשנהו, אבל אין ספק שהמשקל של עבודה סמינריונית תמיד גבוה יותר מכל עבודה אקדמית. כמובן שרצוי וצריך להשקיע בשני סוגי העבודות, אולם עבודה סמינריונית מהווה נתח גדול יותר משקלול הציון הסופי ובכך משקפת את המשאבים הרבים שמושקעים בה.

עבודה סמינריונית לא חייבת להסתיים בתור אסופת דפים כרוכה על איזו מדף. עבודות סמינריוניות מוצלחות יכולות לשמש בסיס מעולה לתזה למשל ולאפשר לכם להמשיך ולהתפתח עם הנושא הנבחר בכיוונים אפילו יותר מעמיקים. לכן, חשוב לעמוד על ההבדלים בין העבודות ולהפנות די משאבים לכל סוג של כתיבה. ייתכן ובעתיד הדבר ישמש אתכם מאוד ויהווה בסיס למחקר אקדמאי מקיף.

עבודה סמינריונית – איך מפשטים את התהליך?

ישנם גופים מקצועיים שונים שיכולים לסייע לך בתהליך הכתיבה של עבודות סמינריוניות. לצד המנחה המלווה של הקורס ולצד אנשי אקדמיה אחרים שפועלים במוסד האקדמי ויכולים בוודאי לייעץ, ניתן כיום ליהנות מליווי הרבה יותר אישי וצמוד. בוגרי תארים ראשונים ומתקדמים, אשר מנוסים מאוד בכתיבת עבודה סמינריונית, הם בדיוק האנשים הנכונים עבורך.
חשוב לזכור שכתיבתה של עבודה סמינריונית דורשת לא רק דרישות טכניות הקשורות לעיצוב או לראשי הפרקים, אלא גם יכולת כתיבה טובה, מחשבה ביקורתית ושילוב נכון של מקורות אקדמיים אחרים במסגרת העבודה.
אז נכון, אתם יכולים להתמודד עם המשימה הזו לבדכם, אבל עם שלל המשימות והמחויבויות שעל הפרק, אין סיבה שלא תיעזרו בגורם מקצועי ומנוסה שיידע לכוון, לייעץ ולדייק אתכם.

כך תוכלו להבטיח עבודה סמינריונית איכותית, שגם תזכה אתכם בציון האידאלי, היכנסו לאתר סילבוס למידע מפורט יותר על כתיבת עבודות.

כתיבה של עבודה סמינריונית במסגרת הלימודים

עבודות סמינריוניות – עבודה סמינריונית

השאר תגובה