חייגו: 052-2725216, 050-8335603
סקירת ספרות – איך מבצעים, שלב אחר שלב

סקירת ספרות – איך מבצעים, שלב אחר שלב

By 21 ביולי 2015 מאמרים No Comments

כאשר אנו ניגשים למשימת הכתיבה, ראשית, בוחרים בתפיסה מנחה. צעד זה הוא לרוב מובן מאליו ונגזר ממטרת העבודה, מהבעיה אשר בה דנים או מהדוקטרינה שעל הפרק. לאחר מכן:

מחפשים סקרי ספרות קיימים באותו תחום. אין להעתיק מהם, אך הם יאפשרו ראיה כללית על הנושא, יפנו למקורות רלוונטיים ויוכלו לשמש כמקור השראה.

איך: מכניסים למנועי החיפוש המתאימים (ספריות אוניברסיטאיות, Google Scholar, PubMed וכדומה) את נושא המחקר בתוספת המילה סקר ספרות, או באנגלית 'review'.

חשוב: לוודא כי המסמך עדכני ומייצג. במידה ולא, יתכן כי אין טעם להסתמך עליו או שיהיה צורך בעדכון נרחב.

קובעים נקודות ונושאים בהם רוצים לדון במסגרת זו ומבנה כללי לפרק. אלו ישמשו כתתי הפרקים בחלק זה של העבודה.

מחפשים מאמרים ומידע רלוונטי עבור הנושאים הנבחרים

כתיבת עבודה אקדמאית, סקירת ספרות

כתיבת עבודה אקדמאית, סקירת ספרות

איך: מכניסים למנועי החיפוש המתאימים את מילות המפתח. ניתן להגביל את התוצאות לפי אופי המקורות (פטנטים, ציטוטים, שנים וכדומה).

חשוב: לוודא כי המקור מהימן וכי המחקר מרכזי ובעל ערך. אינדיקציות לכך ניתן לקבל ממידע פומבי על המאמר או כתב העת בו הוא פורסם. לדוגמא: כמה אנשים ציטטו את המאמר, מה ה- impact factor של כתב העת וכדומה.

מתחילים בפיתוח כל אחד מהנושאים על פי מקורות המידע אשר אותרו.

איך: אין להעתיק מן המקורות מהם אתה שואב מידע. עליך לנסח את הדברים במילותיך. ניתן להציג ציטוטים מהמקורות בתוך גרשיים, אך לרוב אין זה נהוג.

חשוב: יש לתת את הקרדית לכל מקור. כלומר להפנות אל המאמר או המקור הרלוונטיים בגוף העבודה ולהזכיר את הטקסט המדובר בפרק הביבליוגרפיה.

חשוב: סביר להניח שבמהלך הכתיבה תיחשף למקורות מידע נוספים אשר יעשירו את סקירת הספרות או שתמצא לנכון להרחיב את הסקירה. שקול זאת לחיוב, אך זכור להיות ממוקד.

חשוב: הקפד על רצף לוגי, כתיבה קוהרנטית וקישור הגיוני בין הנושאים והפסקאות השונים.

מסכמים, 'סוגרים' ומקשרים בין כל אחד מהחלקים בסקירה ובין פרק זה לגוף העבודה.

בהצלחה!

השאר תגובה