חייגו: 052-2725216, 050-8335603
סטטיסטיקה היסקית – כלים מרכזיים

סטטיסטיקה היסקית – כלים מרכזיים

By 21 ביולי 2015 מאמרים No Comments

סטטיסטיקה היסקית משמשת לניתוח הנתונים לצורך התחקות אחר קשרים, מגמות ותופעות. מטרתה של גישה זו היא להגיע למסקנות כלליות, לגבי אוכלוסיה, על פי נתונים אשר התקבלו ממדגם מייצג.

במסגרת זו מצויים בסל הכלים של האנליטיקאי אמצעים מגוונים. לכל אחד מטרות ויכולות שונות. באופן כללי ניתן לחלק כלים אלו לשתי קבוצות: מודלים סטטיסטיים ומבחנים סטטיסטיים.

מבחנים סטטיסטיים – המבחנים הסטטיסטיים הם למעשה כלים מתמטיים המאפשרים לבחון האם מתקיימים קשרים בין משתנים. קיימים מגוון רחב של מבחנים הנבדלים זה מזה בסוג ההנחות אותן הם בודקים ובמשתנים עליהם ניתן להפעיל אותם.

מודלים סטטיסטיים – מודלים סטטיסטיים מתבססים גם הם על שיטות מתמטיות והם מאפשרים ניתוח כמותי אשר יכול להצביע על דפוסים קבועים בנתונים. כלים אלו מפיקים נוסחה המציגה את הקשר בין המשתנים ומאפשרת ניבוי התנהגות המשתנה התלוי, על סמך ערכי המשתנים הבלתי תלויים.

! למה צריך לשים לב?

! שאנו יודעים לבחור בכלי אשר יפיק מידע אינפורמטיבי עבור המשתנים שלנו.

! שאנו יודעים לבחור בכלי אשר מתאים לנתונים אותם אנו מעבדים.

! שאנו יודעים להתאים את המבחן או המודל הסטטיסטי לסולם המדידה של המשתנים.

! שהמבחן בו בחרנו מתאים לבדיקת ההנחה אותה שיערנו.

! שאנו יודעים להפעיל את השיטה המתמטית כהלכה.

! שאנו מכירים במגבלות הכלים הסטטיסטיים, שאנו מסוגלים לפרטן ושאנו יודעים לוודא שהנתונים שלנו עומדים בתנאי מימושם.

אם אינכם בטוחים ביכולותיכם להפעלת הכלים הסטטיסטיים השונים, ניתן להיעזר באנשי מקצוע מיומנים. ניסיונם הרב מאפשר להם לבחור ולממש את האמצעים הסטטיסטיים הטובים והמתאימים ביותר, כדי להציג את ממצאיכם בצורה טובה ויעילה וכדי להפיק את המידע והמסקנות מהממצאים.

השאר תגובה