חייגו: 052-2725216, 050-8335603
חשיבות הסילבוס ותרומתו לעבודה אקדמית

חשיבות הסילבוס ותרומתו לעבודה אקדמית

By 4 בינואר 2017 מאמרים No Comments

סילבוס, מילה מוזרה בהחלט, אבל מוכרת לכל סטודנט. סילבוס הוא רשימה, מילה לטינית המגדירה באופן מתאים את מבנה הדף המוכר שאנו מקבלים בתחילת כל סמסטר בכל קורס. אבל למה בכלל צריך אותו? אתם שואלים. אני עונה.

מהו סילבוס?

סילבוס מפרט לנו את מבנה הקורס, בדרך כלל מפורט ליחידות לימוד, בנוסף נכתבים בו המטלות לאורך הקורס, אחוזי שקלול הציון ורשימת מאמרי חובה ורשות.

אומנם, לנו הסטודנטים, נראה הסילבוס כעוד דף רשמי שאנחנו מקבלים ממקום הלימודים, אך לסילבוס תפקיד חשוב ביותר לעבודה האקדמית שאנו נדרשים להכין.

עוד דבר, שבדרך כלל אנו לא מקדישים לו תשומת לב מרובה, הוא החשיבות הגדולה שיש למאמרים שנכתבים בסילבוס.

תתפלאו לדעת כמה זמן מקדיש כל מרצה לחיפוש מקורות מתאימים לקורס שלו או שלה. המרצים מקדישים זמן ניכר בהכנת הקורס כאשר הסילבוס הוא בעצם הסיכום של כל העבודה שלהם.

כפי שמצפים מהסטודנטים להשקיע מאמצים בכתיבת עבודה אקדמית, כך משקיעים זמן המרצים בחיפוש מקורות המתאימים לקורס ולכל יחידת לימוד. תתפלאו, אבל הם קוראים כל מקור, מחליטים אם הוא מתאים או לא ולעיתים אף מסכמים לעצמם את המקור.

לנו, נראה הסילבוס כדף רשמי וחסר חשיבות, אבל לא, הסילבוס מרכז לתוכו את כל הבסיס לקראת העבודה האקדמית שעלינו להגיש בסוף  הקורס.

אז איך אפשר להשתמש בסילבוס לכתיבת העבודה האקדמית? הנה מספר טיפים לשימוש.

סילבוס כבסיס לעבודה אקדמית

אחרי ההסבר המפורט שלי, אני מקווה שאתם כבר מסתכלים על הסילבוס באופן שונה, אבל אם לא,  הנה מספר טיפים לשימוש בסילבוס לעבודה האקדמית שלכם:

  1. הסתכלו בכותרות, המרצה נותן לכוון את הסטודנטים לנושאים מדויקים מאוד הנוגעים לכותרת הקורס עצמו, בעזרת כותרות הנושאים ותתי הפרקים תוכלו לבחור נושא לעבודה האקדמית שלכם שתאושר בקלות על ידי המרצה. כבר חצי עבודה.
  2. מצאו את כל המאמרים של הקורס. כולם. בלי יוצא מן הכלל, גם החובה וגם הרשות. הם בטוח נוגעים בדרך זו או אחרת לנושא העבודה שלכם. כמו שכתבתי בתחילה, כבר עשו לכם חצי מהעבודה, לא תעזרו בזה?
  3. קראו את המאמרים, ברפרוף, לא חייבים מילה במילה וחפשו נקודות המתאימות לעבודה שלכם, גם אם הם לא בדיוק מה שאתם זקוקים לו ל כדאי לכתוב עבודות אקדמיות.
  4. תתקרבו.. זה טיפ חשוב שלא מעט סטודנטים מפספסים. אתם יושבים? הסתכלו ברשימה הביבליוגרפית של המקור, תתפלאו כמה מקורות נוספים שמתאימים לעבודה שלכם נמצאים בה.

אני מקווה שמעכשיו תסתכלו על סילבוס הקורס באופן שונה, כי כמו שהבנתם, הסילבוס תורם לבנית הבסיס של כל  עבודה אקדמית בנושא  הקורס.

בהצלחה!