סילבוס עבודות אקדמיות
שגית מנהלת בכירה
050-8335603

שגית

איך לבחור נושא לעבודת סמינריון?

תוכן עניינים

איך לבחור נושא לעבודת סמינריון?

"אני צריך לכתוב עבודת סמינריון השנה ואין לי מושג על מה אכתוב". זו טענה שכיחה בקרב סטודנטים לשנה ג' בתואר הראשון. כחלק מחובות האקדמיה כל סטודנט נדרש לכתוב שתי עבודות סמינריוניות: מחקרית ותיאורטית.

למרות שנדרשים לכתוב עבודה, הבחירה בנושא איננה כול כך קלה. ישנם הסטודנטים שפשוט מאוד אינם מוצאים השראה, הם באמת לא יודעים על מה הם רוצים לכתוב עבודה.

בשונה מהם, ישנם הסטודנטים שלא מצליחים להתמקד בנושא אחד. לא משנה כיצד הקושי מתבטא, חשוב מאוד שהסטודנטים יבחרו נושא טוב עבור כתיבה של סמינריון. אז איך באמת בוחרים נושא ?

בחירת נושא לעבודה אקדמית

בחירת נושא לעבודת הסמינריון יכולה להיות מטלה מאתגרת. נושא טוב לעבודה, הוא נושא שמעניין גם את הכותב וגם את הקורא.

בנוסף, נושא טוב הוא נושא שניתן לחקור אותו. על מנת למצוא נושא שכזה ניתן לקיים מספר פעולות. קודם כל, ניתן לבחור נושא כללי שמעניין את הכותב.

חשוב מאוד שהנושא אכן יהיה מסקרן עבור הכותב היות והוא יעסוק בו כמה חודשים. נושא משעמם איננו אפקטיבי ופוגע במוטיבציה לכתוב.

בנוסף, דרך טובה למצוא נושא מעניין הוא לעבור על עבודות העבר שנכתבו על ידי הכותב ולראות מי מהן עניינו אותו במיוחד.

בחירת נושא לעבודת סמינריון

האם יש כללים כתובים לכתיבת עבודה?

במידה ונושא כללי נמצא, הכותב יכול לקדם את תהליך כתיבת עבודת הסמינריון בכך שיסקור חומרים ספרותיים שדנים בנושא הכללי ולקרוא עליו מכמה כיוונים תיאורטיים שונים.

בשלב הבא, הכותב יכול להתחיל לצמצם את הנושא מהכללי אל הספציפי, הנושא שייבחר צריך להיות נושא ממוקד ותמציתי.

בהתאם, ניתן גם לקחת את הנושא עצמו ולחשוב על כל מיני טיעונים שניתן לעלות לגביו כמו טיעונים בעד טיעונים נגד  ופרספקטיבות אחרות.

לאחר שנבחר הנושא הכללי, השלב הבא הוא לנסח טענה ביחס לנושא. טענה זו צריכה להיות מקורית ונתמכת תיאורטית.

חשוב מאוד בשלב הזה לא להיות מקובעים מחשבתית, עבודת סמינריון היא עבודה שנכתבת לאורך זמן,  גמישה ולעיתים קרובות הנושא יכול להשתנות. אין לחשוש מתהליך זה מפני שהוא טבעי ותורם לאיכות העבודה הסופית.

השלב האחרון הוא שמירת נוהל עבודה מסודר. חשוב לשמור את כל חומרי הקריאה, את ההערות שנכתבו וכיווני מחשבה, סיכומי שיחות עם המנחה ומיילים שהוחלפו.

לבסוף נוסחים ראשוניים של העבודה. כאשר נוהל העבודה מסודר, הכותב יכול לחזור אחורה בשלבי העבודה אם יצטרך ויכול לשפר את התוצר הכתוב בקלות וללא בעיות.

דרג את המאמר הזה

צוות סילבוס - עבודות אקדמיות

חברת סילבוס גרופ בע"מ, מתמחה מזה 20 שנה בסיוע וליווי סטודנטים בארץ ובעולם בכתיבת עבודות אקדמיות ובסמינריונים בתשלום בכל התארים. צרו קשר לקבלת שיחת ייעוץ אישית בחינם.

עשויי לעניין אותך...

זקוקים לסיוע מקצועי בכתיבת העבודה?

בשיחת ייעוץ קצרה ובחינם, נדע בדיוק כיצד לסייע לך:

שגית מנהלת בכירה
050-8335603

שגית