כתיבת סמינריונים – מהו הסוד בכתיבת סמינריון?

כתיבת סמינריונים – מהו הסוד בכתיבת סמינריון?

By 17 בנובמבר 2021 בלוג, מאמרים No Comments

סודות בנושא כתיבת סמינריונים? אנחנו לא מאמינים בהם! ובמה כן? בשקיפות מלאה מולכם, הסטודנטים! לפניכם, 4 סודות לכתיבת סמינריון מקצועי ומשכנע ולחוויית מחקר מעשירה ומלמדת. התנאי? בלי סודות!

כתיבת סמינריונים – מהו הסוד בכתיבת סמינריון?

1.העמיקו וחקרו נושא שמעניין אתכם

לכאורה, מדובר על "הסוד" הגלוי ביותר: לחקור אך ורק נושא שמעניין אתכם. בפועל, בחירת שאלת המחקר נשענת פעמים רבות על שיקולים אחרים (החל מ"קלות המחקר" ועד ניסיון להרשים את המרצה עם שאלה מתחכמת). שלא כמו מטלות אחרות, כתיבת סמינריונים נפרסת על פני חודשים, כך שהדבר האחרון שתרצו הוא לחקור ולהעמיק בנושא שהזיקה שלכם אליו נמוכה עד אפסית. התנאי לחוויית מחקר טובה ובעלת ערך? נושא מעניין שנוגע לליבכם. 

2.אל תשאירו את כתיבת המחקר לסוף המחקר

לרוב, סטודנטים נוהגים לגבש לעצמם את אסטרטגיית העבודה הבאה: קודם חוקרים ורק אחר כך כותבים. זה לא ששיטת עבודה זו אינה טובה או לגיטימית, אלא שישנה שיטה טובה הרבה יותר: כתיבת סמינריונים תוך כדי תנועה. לדוגמא: ביצעתם 10 ראיונות אישיים כחלק משיטת מחקר איכותנית? רכזו את הנתונים והמסקנות בתוך מסמך העבודה במחשב. כך גם עם נתונים שחילצתם מתוך מאמרים ומחקרים שונים – כתבו ונסחו אותם כך שיהיו מוכנים "להדבקה" בגוף המחקר. מה יוצא לכם מזה?

  • כתיבת הסמינר לא תורגש בשום שלב כ"נטל", זאת מאחר והיא נפרסת לאורך זמן
  • ככל שתתחילו את הכתיבה מוקדם יותר, כך יהיה לכם יותר זמן להתבשל עם הטקסט, לעבד אותו ולערוך אותו
  • אתם שוללים כל סיכוי למצב בו תהיו עם מצוקת זמן ("נותר לי רק עוד חודש! איך אני כותב עכשיו סמינר?")

3.מגוון עשיר של מקורות מידע

הנוסחה סופר פשוטה וכדאי לשנן אותה: אין מרצה שיוריד לכם נקודות על שימוש ב-OVER מקורות מידע. מנגד, מרצים בהכרח יורידו נקודות בעת שיזהו כי מחקרכם סובל מ"דלות מקורות". למרות שהדגש ניתן על האיכות ולא על הכמות, אין באמת אפשרות לבסס מחקר מקיף ואמין מחמישה מאמרים. מכאן, שרצוי לבסס את הסמינר על כמה שיותר מקורות, ולחלץ מתוכם נתונים שעשויים לתרום למחקר ולמענה על השאלה הגדולה. 

4.כתיבת סמינריונים והכלת ביקורת

סוד נוסף בכתיבת סמינריון מוצלח הוא לדעת להכיל ביקורת. פעמים רבות הביקורת נתפשת בהכרח כמשהו שלילי שנועד לעכב אתכם ולשלול את רעיונותיכם. עם זאת, ביקורת יכולה להיות בונה ומעצימה. לאורך תהליך המחקר, תהיו חשופים באופן טבעי לביקורת שתגיע מכמה גורמים, ולעתים גם במקביל:

  • ביקורת מהמרצה על ניהול לוח הזמנים שלכם
  • ביקורת מקורי הבטא על ליקויים בסדר הופעת הטיעונים השונים
  • ביקורת מהעורך על חזרתיות שפוגעת במרקמו של הטקסט ועוד…
  • הכלת הביקורת תאפשר לכם לכתוב מחקר מדויק ומקצועי יותר!

מעוניינים בטיפים נוספים בנושא כתיבת סמינריונים? אתם בעיצומו של תהליך המחקר שלכם וזקוקים לסיוע אקדמי? אנו כאן בשבילכם – 050-833-5603

ארז–052-2725216
שגית–050-8335603