כתיבה סמינריונית – קווים לדמותה

כתיבה סמינריונית – קווים לדמותה

By 18 בנובמבר 2021 בלוג, מאמרים No Comments

אתם רוצים לעשות איתה היכרות לפני שתבססו את הסמינר שלכם לפיה? קבלו את הקווים לדמותה של כתיבה סמינריונית!

כתיבה סמינריונית – קווים לדמותה

1."קול הדובר" – אובייקטיבי!

אנו יוצאים מנקודת הנחה שכבר קראתם לאורך ה"קריירה האקדמית" שלכם מספר מחקרים (מאמרים). נסו להיזכר במחקר האחרון שקראתם, ובעיקר בנימה בה הוא נכתב: האם זיהיתם טון ביקורתי או אובייקטיבי, האם החוקר ייבא אל הטקסט דעות מעולמו הפנימי או ביסס אותו על עובדות? כפי שאתם זוכרים/יודעים, מחקר חייב להיות כמה שיותר "נקי" ואובייקטיבי. כתיבה סמינריונית אמורה להנגיש לקורא אך ורק עובדות ונתונים – מהספרות המחקרית הקיימת, דו"חות סטטיסטיים, שאלונים וראיונות שעשיתם וכן הלאה. כמו כן, שימו לב כי מחקרכם אינו כולל את המילים הבאות: לתפישתי, לדעתי, אני מאמין, בעייני וכן הלאה. 

2.חלוקה מסודרת לפרקים

כתיבה סמינריונית נשענת על סדר וארגון. ומדוע אנו מציינים זאת? משום שבשונה ממטלות אחרות הנכתבות כחיבור אחד ארוך – ללא חלוקה, מבנה מוגדר או סדר, בסמינר אתם נדרשים לכל אלו ומוערכים לפיהם. עבודת המחקר שלכם תחולק למספר פרקים (בין 6-10 לרוב), כאשר בכל פרק תעמיקו בנושא ספציפי. לדוגמא:

  • פרק 1 – ראשיתו של הפרסום בטלוויזיה
  • פרק 2 – מהעלאת מודעות למותג ועד מכירות – מוטיבציות לפרסום בטלוויזיה
  • פרק 3 – האם בעידן הדיגיטלי ישנה לגיטימיות לפרסום בטלוויזיה?

3.הצגת טיעונים בסדר כרונולוגי

לכתיבה סמינריוניות ישנם חוקים ברורים. אחד מהם? להשיב על שאלת המחקר בהדרגה (לא להאכיל את הקורא ב"פתרון" כבר בפרק הראשון), כאשר המענה נשען על הצגת טיעונים בסדר כרונולוגי ברור והגיוני. "התשובה הסופית" – השורה התחתונה, תופיע בהכרח בפרק האחרון בעבודה, ותגלוש אל פרק הסיכום/מסקנות. 

4.מגודל הגופן ועד המרווח 

"להוריד לי נקודות משום שגודל הגופן שלי היה 12.5? זה קטנוני!" – זהו הדבר האחרון שתרצו להשמיע באוזני חבריכם לספסל הלימודים. שימו לב כי עליכם לכתוב את הסמינר בהתאם לכל הדרישות והכללים שמכתיב המרצה (שימו לב: לכולם!). מרצים לא סלחניים לעיגולי פינות ולא מהססים להוריד נקודות על חריגה מהסטנדרט שהם הציבו. ברוב המקרים, הדרישה אליכם תהיה לכתוב בגופן DAVID בגודל 12 ובמרווח 1.5. 

5.עריכת הטקסט שכתבתם

האם תוכלו להגיש סמינר שלא עבר תחת עיניו וידיו של עורך? חד משמעית, כן. האם כדאי לעשות זאת? אם תשאלו אותנו, לא. היכולת לערוך עצמאית כתיבה סמינריונית שלכם, מוגבלת עד בלתי אפשרית. וכך, גם אם תקראו את המחקר שלכם מספר רב של פעמים, אתם עלולים לפספס המון דברים שנוכחותם בעבודה בהכרח לא תיטיב עמכם. לדוגמא:

  • טעויות הקלדה ("הבודהיזזם היא דת…")
  • טיעונים שהוצגו פעמיים באותה הפסקה
  • שימוש במילים פסולות במחקר (לטעמי, לדעתי, לפי ראות עיני, תפיסת עולמי…)
  • טעויות לשון ("העולם ראה את הסוגייה במשקפיים ורודות…") ועוד…

מעוניינים לקבל מידע מקצועי או סיוע אקדמי מסוג כתיבה סמינריונית? אנו עומדים לרשותכם ונשמח לסייע, התקשרו – 050-833-5603

 

ארז–052-2725216
שגית–050-8335603