חייגו: 052-2725216, 050-8335603

על מה מקפידים כשכותבים סקירה ספרותית

על מה מקפידים כשכותבים סקירה ספרותית

אחד מן הפרקים החשובים ביותר בעבודה אקדמית הוא פרק הסקירה הספרותית. הוא מופיע בגל עבודה אקדמית, מעבודות הגשה ועד עבודת גמר וסמינריון. לעיתים אפילו בשם אחר כמו הרחבת מקורות, או ביסוס אמפירי,  אבל מהי בכלל סקירה ספרותית?

מהי סקירה ספרותית

סקירה ספרותית היא סקירה של ספרות- מאמרים, מחקרים, תזות, כתבי עת ועוד, הקשורים או נוגעים בעבודה האקדמית שאתם נדרשים לכתוב.

בדרך כלל היא מגיעה עם דרישות של כמות המקורות, כמות באנגלית ובעברית, מחקרים כמותנים ואיכותיים, טבלאות, תמונות ועוד. כל המקורות הללו צריכים להיכנס תחת הסקירה הספרותית בצורת מסכמת ורלוונטית לעבודה שלכם. אז כיצד מתחילים את הכתיבה לסקירת הספרות? חיפוש מקורות כמובן.

סקירה ספרותית

חיפוש מקורות לסקירה ספרותית

חיפוש מקורות לסקירה ספרותית היא עבודה קשה וארוכה, היא בילוי של שעות מול המחשב באתרי מחקר, כתבי עת, אתר הספרייה ואתרים נוספים. היא יכולה להיות מייאשת מאוד.

כמה טיפים לחיפוש מקורות:

 1. פיתחו כמה אתרים במקביל שמכילים מקורות כגון ספרים, מאמרים וכתבי עת שבהם נמצאים מקורות הרלוונטיים לעבודה שלכם. לא תחפשו מאמר על גידול חתולים בכתב עת אומנותי נכון?
 2. חפשו מקורות מהימנים. אתרי אינטרנט פשוטים יכולים לתת לכם רקע לעבודה או לעזור בחיפוש מקורות, אך בסקירת הספרות אתם מחויבים לכללים נוקשים של מקורות.
 3. הקישו מספר מילות מפתח שקשורים ישירות לעבודה שלכם, אם לא תמצאו מספיק מקורות, אז תרחיבו את החיפוש. לדוגמא: לעבודה על חשיבות מתן תרופתי לחולי סכרת נעורים, מילות המפתח יהיו סכרת נעורים וטיפול תרופתי.
 4. השתמשו בביבליוגרפיה של המאמרים ובקישורים למקורות בכתבות כדיי להשלים מקורות, לא המצאנו את הגלגל, ומי שהמציא יכול לעזור לנו מאוד.
 5. השתמשו בסילבוס הקורס, המרצה עבד המון שעות על מציאת מקורות לתחום הקורס, חבל לפספס מקורות שהמרצה אוהב.
 6. טיפים נוספים לכתיבת סקירה ספרותית.

כללי כתיבה בסקירת ספרות

בסיכום המקור יש לשים לב למספר דברים:

 1. כתיבה גבוהה ואקדמית.
 2. סימני פיסוק ושמירה על פסקאות
 3. כללי כתיבה, רווח של 1.5 – 2, פונט וגודל.
 4. איכות על פני כמות, השתדלו לא לסכם מקור באורך עמוד אם חשיבותו של המקור לעבודה היא קטנה. תנו לכל מקור את הגודל המתאים לחשיבותו.
 5. שימו תשומת לב רבה מאוד לכללי הכתיבה בסקירת הספרות, לאחר סיכום המקור, יש להקפיד על הפניות נכונות, הכללים משתנים בין כללי הכתיבה האקדמית ויורידו לכם נקודות על הטעויות האלה.

לסיכום, סקירה ספרותית בכתיבת עבודות אקדמיות היא פרק חשוב מאוד, הטיפים שנכתבו מעלה יכולים לתרום לכם הרבה להבנה כיצד לכתוב את הסקירה הספרותית בצורה היעילה ביותר, והטיפ הכי חשוב. אל ייאוש! כולנו עברנו את זה.