חייגו: 052-2725216, 050-8335603
כל הישג גדול מתחיל בעבודת סמינריון קטנה

כל הישג גדול מתחיל בעבודת סמינריון קטנה

By 15 בנובמבר 2017 מאמרים No Comments

כל הישג גדול מתחיל בעבודת סמינריון

תכירו את פרופסור אורי שקד – זוכה פרס ישראל על מחקריו בתחום ההנדסה, פיתוח שיטות בקרה שהושרשו מגוון תעשיות ותרומתו ליוזמות להקמת המכללות האקדמיות להנדסה.

פרופסור שקד הוא אדם אחד מתוך רשימה ארוכה של זוכי פרס ישראל, נובל ושאר הישגים מרשימים. אך איך בעצם מגיעים למעמד כזה ומאיפה הכול מתחיל?

לפעמים, קל לשכוח שכל פרופסור היה פעם סטודנט בדיוק כמוכם, שפקד את ספסל הלימודים וניצב בפני עבודת סמינריון. אבל האמת היא, שזהו פרט חשוב מאוד וכדאי לזכור אותו, משום שאין לדעת לאן תתגלגל הקריירה האקדמאית שלכם ואילו הישגים תקטפו במהלך הדרך. לכן, חשוב להשקיע כבר מעכשיו ולהנפיק תוצרים אקדמאיים מרשימים שיהוו את הבסיס לעבודתכם בהמשך.

כתיבת סמינריון

עבודת סמינריון יכולה להיות בסיס למחקר גדול

לעיתים אנו נתקלים במחקרים רחבי היקף, שנערכו על פני שנים רבות או כללו קבוצות ביקורת רחבות ומגוונות. לפעמים אפילו מדובר בנושאים שאנו תוהים לעצמנו – "איך לא חשבו לבדוק את זה לפני?". ובכן, לפעמים עבודת סמינריון היא ה "לפני" והיא יכולה להיות תשתית רעיונית למחקרים גדולים יותר שיערכו בעקבותיה. הקדישו זמן ומחשבה למחקרי המשך שיכולים להתבסס על עבודת הסמינריון שלכם. אתם לא יכולים לשער מתי תהיה לכם הזדמנות להוציא אותם אל הפועל. מחקרי ההמשך יכולים להיערך על אותה אוכלוסיה נבדקת או להוות השראה לניסוי על אוכלוסיה אחרת. כך או כך, יש להם מקום רב באקדמיה וגם כל אחד מהם עשוי לכלול בעצמו רעיונות למחקרי המשך.

רצוי שעבודת הסמינריון תהיה מקורית

נחזור רגע לפרופסור שקד ולפרופסורה באופן כללי. את מעמד הפרופסור מקבלים לאחר הדוקטורט, בעקבות פרסום מאמרים שונים והישגים מחקריים משמעותיים. כמובן, שככל שנושא המחקר יותר פורץ דרך, הסיכוי שהוא יכה הדים וישפיע על האנושות, גדול יותר. לשם כך חשוב להיות יצירתיים, לחשוב מחוץ לקופסה ולהתאמץ להביא ערך מוסף למחקר ובכלל. לכן ההמלצה היא להתחיל בכך עוד משלב זה. במקום לכתוב על נושא שחוק ונדוש, בחרו נושא מקורי ובעל השפעה. גם עבודה קטנה יחסית יכולה להיות אפקטיבית ולהעלות על סדר היום נושא חשוב שפחות נדון בחיי האקדמיה.

עבודת סמינריון מושקעת וכתובה היטב, תשמש אתכם גם בשלבים מאוחרים יותר באקדמיה ולפעמים מהווה קרש קפיצה משמעותי. זה הזמן לבחור נושא מקורי ומעניין ולהתחיל לעבוד, כמובן בהתאם להנחיות שניתנו לכם ממנחה העבודה.

אולי הפרופסורה שלכם כבר בדרך.