חייגו: 052-2725216, 050-8335603
בחירת נושאים לכתיבת עבודות סמינריוניות

בחירת נושאים לכתיבת עבודות סמינריוניות

By 27 באוגוסט 2017 מאמרים No Comments

בחירת נושאים לעבודות סמינריוניות

עבודות סמינריוניות הן פרויקט. ליתר דיוק, הן פרויקט מורכב מאוד. כדי שהעבודה שלכם תהיה איכותית, וגם הציון ייראה בהתאם, אתם צריכים לתכנן לפרטי פרטים מה תבדקו, איך תעשו את זה, איך תנתחו את הממצאים ומה אתם מצפים לקבל. אלא שסטודנטים רבים פונים אלינו מיואשים, רגע לפני ההגשה, בעיקר משום שהם מתקשים לכתוב עבודות סמינריוניות על נושאים שאין להם חיבור אליהם, או על נושאים שאין לגביהם חומר רקע מספק. זו בדיוק הסיבה לעצור, רגע לפני שאתם מגישים הצעת מחקר לאישור המרצה, ולגלות איך אפשר לעשות את זה נכון.

עבודות סמינריוניות נשענות על מחקרי עבר

הכלל הראשון בכתיבת הסמינריון הוא להישען על מחקרים קודמים. אתם לא צריכים להמציא תיאוריות חדשות לחלוטין, לפתח שיטות טיפול מתוחכמות במיוחד או לבחון נושא שאיש מעולם לא חשב עליו. במקום זאת, עבודות סמינריוניות יכולות וצריכות להישען על מחקרים קודמים, ולפתח אותם. למשל, עבודות סמינריוניות בתחום הפסיכולוגיה יכולות להישען על מחקרים שבוצעו בקרב אוכלוסיות מסוימות ולבחון האם הממצאים רלוונטיים עבור אוכלוסיות אחרות לחלוטין. עבודות בתחום החינוך עשויות להתמקד בתיאוריות חינוכיות מסוימות שפועלות במדינות זרות ולגלות האם ניתן ליישם אותן גם בישראל.

מה מעניין אתכם באמת?

בזמן שאתם מסתגרים בספריה ומחפשים מאמרים אקדמיים ומחקרים ישנים, נסו להתמקד בנושא שמעניין אתכם לחקור. זה אולי יפתיע אתכם, אבל עבודות סמינריוניות לא חייבות להיות משעממות. להיפך. זה הזמן להפגין יצירתיות ולהכניס גם את תחומי עניין שלכם פנימה. אם מצאתם מחקרים שבחנו את השפעות הכדורגל על התפיסה העצמית של גברים או נשים, אבל אתם בכלל מכורים לכדורעף או לטניס, בדקו האם ניתן להתאים את המחקר לענף הספורט המועדף עליכם. עבודות סמינריוניות שאליהן תתחברו הן עבודות מעניינות וקולחות יותר, וגם העבודה עליהן הרבה יותר נעימה.

תכנון נכון עושה הבדל גדול

אחת הבעיות הגדולות שלנו בבחירת נושא של עבודה סמינריונית היא שאנחנו לא חושבים שני צעדים קדימה. אם בחרתם נושא מעניין ומצאתם מחקרים נפלאים שעליהם תוכלו להישען, זה הזמן לתכנן את הצעד הבא. אם המחקר שלכם ידרוש מכם לערוך ניסוי במעבדה ולגייס משתתפים מאוכלוסייה מסוימת, נסו לחשוב האם יש לכם את האפשרות הפרקטית לעשות זאת. אם לא, עדיף שתישענו על מחקר שונה לחלוטין, למשל על מחקר שמבוסס על שאלון או על תצפית, אם יש לכם דרך פשוטה לשחזר את המחקר כמובן. עבודות סמינריוניות הן ממילא מורכבות, נסו להקל על עצמכם עד כמה שאפשר.

בחירת נושאים לעבודה סמינריוניות